فنی مگ
0

نحوه تشخیص برق دزدی ماشین و راه حل رفع آن

نحوه تشخیص برق دزدی ماشین
بازدید 75

تامین برق خودرو توسط باتری انجام می‌شود. برق دزدی ماشین هم یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به باتری است. باتری انرژی مورد نیاز برای استارت خوردن خودرو و روشن شدن چندین قطعه دیگر را فراهم می‌کند. زمانی که خودرو روشن می‌شود؛ دینام هم کار خود را آغاز کرده و باتری را شارژ می‌کند. بنابراین هنگام خاموش شدن خودرو؛ باتری شارژ بوده و قابلیت تامین برق برای استارت بعدی را دارد. در شرایطی که برق دزدی ماشین رخ می‌دهد؛ انرژی باتری در حالت خاموش تخلیه خواهد شد. در صورتی که نباید از انرژی باتری در حالت خاموش استفاده شود. البته برخی از قطعات خودرو قبل از استارت خوردن هم امکان دریافت برق از باتری دارند، ولی انرژی دریافتی آن‌ها در حد خالی شدن باتری نیست. مهم‌ترین نتیجه برق دزدی ماشین؛ خراب شدن باتری و نیاز به خرید باتری جدید است. بنابراین باید با علل برق دزدی ماشین و راه حل برطرف کردن آن آشنا باشید. در ادامه مطلب به بررسی جزئیات بیشتری از این موضوع می‌پردازیم.

علائم برق دزدی ماشین چیست؟

منظور از برق دزدی ماشین؛ تخلیه انرژی باتری در زمان خاموش بودن خودرو است. با توجه به اینکه در زمان خاموش بودن خودرو دینام کار شارژ باتری را انجام نمی‌دهد؛ مصرف بیش از حد انرژی باتری باعث خالی شدن آن خواهد شد. به همین علت باتری پس از گذشت مدت زمانی کوتاه خراب شده و به استارت زدن ماشین کمک نمی‌کند. در ادامه مطلب به مهم‌ترین نشانه‌های برق دزدی ماشین اشاره می‌کنیم:

 • استارت نخوردن ماشین و عدم برق رسانی به آن
 • فعال شدن چراغ هشدار دینام و باتری هنگام روشن بودن خودرو
 • تغییر در شدت نور و عملکرد چراغ‌ها
 • ایجاد صداهای غیر عادی از سیستم برق خودرو
 • سخت استارت خوردن و روشن شدن ماشین

چنانچه با نشانه‌های نامبرده مواجه هستید؛ باید در اسرع وقت نسبت به پیدا کردن علت برق دزدی ماشین اقدام کنید. در غیر این صورت باتری خودرو خراب شده و باید یک باتری جدید جایگزین کنید.

تست برق دزدی ماشین

علت برق دزدی ماشین چیست؟

برق دزدی یکی از مهم‌ترین مشکلات مربوط به سیستم برق خودرو است. برق دزدی ماشین می‌تواند رانندگان را کلافه کرده و برای مدت زمان طولانی آن‌ها را درگیر برطرف کردن این مشکل کند. دلیل این موضوع هم به پیدا نکردن علت اصلی برق دزدی خودرو مربوط است. بسیاری از رانندگان می‌دانند ماشین آن‌ها برق دزدی دارد، ولی دلیل اصلی آن را پیدا نمی‌کنند. به همین علت باتری خودرو خراب شده و مجبور به پرداخت هزینه‌های بسیار زیاد برای تعویض باتری هستند. بنابراین آشنایی با علل اصلی برق دزدی ماشین برای همه رانندگان ضروری است. از جمله مهم‌ترین دلایل برق دزدی خودرو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1_ کهنه بودن باتری خودرو

اولین موضوعی که برای برق دزدی ماشین باید بررسی کنید؛ مدت زمان استفاده از باتری است. چنانچه ماشین شما به سختی استارت می‌خورد؛ ممکن است طول عمر باتری آن به پایان رسیده باشد. عمر مفید باتری حدود 3 تا 5 سال است. با این حال ممکن است یک باتری بی کیفیت باشد و کمتر از این بازه زمانی خالی شود. برای بررسی خالی شدن باتری و به پایان رسیدن طول عمر آن باید از تکنسین‌های فنی کمک بگیرید.

2_ فرسودگی دیود دینام

همانطور که گفتیم دینام وظیفه شارژ کردن باتری در زمان روشن بودن خودرو را برعهده دارد. چنانچه دیود دینام فرسوده باشد؛ در زمان خاموش بودن خودرو هم باتری را شارژ می‌کند. شارژ شدن باتری در زمان خاموش بودن خودرو به حفظ کارایی باتری کمک نمی‌کند. بلکه باعث شکل‌گیری زمینه‌ای مناسب برای برق دزدی خودرو می‌شود. بنابراین پس از طول عمر باتری باید دیود دینام را نیز بررسی کنید.

3_ خراب بودن سیستم شارژ

باتری برای تامین برق مورد نیاز خودرو به شارژ شدن هنگام روشن بودن ماشین نیاز دارد. چنانچه سیستم شارژ خودرو خراب باشد؛ باتری به درستی شارژ نشده و پس از خاموش شدن ماشین استارت مجدد آن به سختی انجام نمی‌شود. البته خرابی سیستم شارژ می‌تواند منجر به خالی شدن باتری در زمان حرکت خودرو شود. در این شرایط ماشین به طور ناگهانی در حین حرکت خاموش می‌شود. از جمله مهم‌ترین دلایل خرابی سیستم شارژ هم می‌توانیم به خوردگی تسمه‌های سفت کن و شل شدن اتصالات اشاره کنیم.

4_ مشکلات الکتریکی

در یک خودرو چندین قطعه و مدار الکتریکی نصب می‌شوند. اتصال نامناسب قطعات الکتریکی هم یکی از مهم‌ترین دلایل برق دزدی ماشین است. سیم‌کشی معیوب، فیوزهای خراب و نصب غیر اصولی قطعات از جمله مهم‌ترین مشکلات الکتریکی و زمینه ساز برق دزدی خودرو هستند. همانطور که گفتیم در زمان خاموش شدن خودرو برخی از قطعات برق دریافت می‌کنند، ولی این میزان به حدی نیست که باتری خودرو خاموش شود. دزدگیر، ضبط و چراغ داخل کابین جزء مواردی هستند که در زمان خاموش شدن ماشین هم برق دریافت می‌کنند.

5_ تغییرات دمایی

حتما تا به حال شنیده‌اید که هنگام کاهش شدید دما بهتر است ماشین خود را روشن کرده و باتری آن را شارژ کنید. این موضوع کاملا درست است، زیرا ماندگاری باتری خودرو در شرایط دمایی بسیار گرم یا سرد باعث تجمع کریستال‌های سولفات سرب می‌شود. محدوده دمایی مناسب برای باتری خودرو؛ منفی 12 تا مثبت 37 درجه سانتی گراد است. ماندگاری طولانی مدت باتری خارج از این محدوده دمایی منجر به خالی شدن باتری و افزایش مدت زمان لازم برای شارژ شدن آن می‌شود. 

6_ خطای رانندگان

در برخی موارد خالی شدن باتری خودرو به دلیل وجود نقص در سیستم‌های مختلف آن نیست. بلکه خطای راننده باعث ایجاد مشکلات فنی برای باتری می‌شود. از جمله مهم‌ترین خطاهای رانندگان که باعث خالی شدن باتری در زمان خاموشی خودرو می‌شود، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • باز ماندن درب کابین و صندوق عقب
 • روشن ماندن چراغ‌های جلو و داخل کابین
 • شارژ کردن باتری موبایل از طریق سیستم برق خودرو

با بررسی کردن درب خودرو، صندوق عقب، چراغ‌های ماشین و… می‌توانید از تبدیل یک موضوع ساده به مشکلات پیچیده جلوگیری کنید.

7_ نگهداری غیر اصولی از باتری

بر خلاف تصور بسیاری از مردم؛ تمیز کردن قسمت بالایی خودرو به افزایش طول عمر آن کمک می‌کند. چنانچه بر روی قسمت بالایی باتری لایه‌ای از خاک و اسید تجمع پیدا کند؛ زمینه برای نشت شارژ فراهم می‌شود. بنابراین باید هر چند وقت یکبار باتری خودرو را با محلول‌های مناسب تمیز کنید. یکی از مناسب‌ترین محلول‌ها برای انجام این کار؛ ترکیب آب گرم و جوش شیرین است. برای تهیه این محلول باید 250 میلی لیتر آب گرم را با یک قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. این محلول را می‌توانید با برس نرم یا پارچه بر روی قسمت بالایی باتری خودرو قرار دهید. البته باید دقت لازم را به کار بگیرید تا محلول از طریق درپوش‌های باتری به داخل آن نفوذ نکند.

احتمال برق دزدی کدام قطعات از همه بیشتر است؟

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی برای برق دزدی ماشین وجود دارند. از بی احتیاطی راننده تا خرابی دیود دینام؛ همگی زمینه ساز تخلیه باتری هستند. در این میان احتمال برق دزدی برخی از قطعات بیشتر است. از جمله مهم‌ترین قطعات زمینه ساز برق دزدی خودرو می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قفل مرکزی
 • رادیو
 • سیستم پخش
 • کوئل
 • شمع و وایر
 • دزدگیر

فراموش نکنید باز ماندن درب خودرو و روشن ماندن چراغ‌ها جزء این موارد نیستند. بلکه جزء خطاهای رانندگان محسوب شده و یک مشکل فنی در نظر گرفته نمی‌شوند.

روش‌های تست برق دزدی ماشین

زمانی که خودرو شما سخت استارت می‌خورد و باتری انرژی کافی ندارد؛ باید از روش‌های اصولی برای تست برق دزدی ماشین استفاده کنید. البته ابتدا باید از رخ ندادن خطاهای راننده اطمینان حاصل کرده و به اشتباه سایر قطعات را بررسی نکنید. از جمله مهم‌ترین روش‌های تست برق دزدی ماشین می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

1_ تست برق دزدی ماشین با لامپ

برای استفاده از این روش به فراهم کردن تجهیزاتی ساده نیاز دارید. ابتدا 2 عدد لامپ 2 ولت که با جریان 2 یا 3 آمپر کار می‌کنند و یک رشته سیم نازک تهیه کنید. سپس مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • خودرو را خاموش کرده و سوئیچ را خارج کنید.
 • همه چراغ‌های خودرو باید خاموش شده و درب‌های ماشین نیز بسته باشند.
 • سپس یک سر رشته سیم را به انتهای لامپ و سر دیگر را به باتری وصل کنید.

با انجام مراحل قبلی چنانچه لامپ حتی به صورت ضعیف هم روشن شود؛ ماشین برق دزدی دارد. البته این روش منشاء اصلی برق دزدی ماشین را به شما نشان نمی‌دهد. بلکه فقط مشخص می‌کند ماشین برق دزدی دارد.

2_ تست برق دزدی ماشین با مولتی متر (از نظر آمپراژ)

برای انجام بررسی دقیق برق دزدی ماشین باید از مولتی متر و پراب استفاده کنید. به کمک مولتی متر می‌توانید برق دزدی خودرو را از نظر آمپراژ و افت ولتاژ بررسی کنید. برای تشخیص برق دزدی خودرو از نظر آمپراژ و شدت جریان باید چند کار مهم را به ترتیب زیر انجام دهید:

 • برای تشخیص برق دزدی ماشین با مولتی متر به تست سیستم پخش و رادیو ماشین نیاز ندارید.
 • ابتدا ماشین را خاموش کرده و سوئیچ را خارج کنید.
 • تمام درب‌های خودرو را ببندید.
 • کابل مشکی باتری دارای علامت (-) را جدا کنید.
 • سپس پراب مشکی مولتی متر را به سر منفی باتری متصل نمایید.
 • پراب قرمز را نیز به انتهای باتری وصل کنید.
 • سوکت پراب مشکی را به ورودی و سوکت پراب قرمز را به خروجی بالای آمپر باتری متصل کنید.
 • با روشن شدن مولتی متر باید عدد صفر بر روی صفحه آن نمایش داده شود.
 • سپس کلید سلکتور را روی یک عدد کمتر قرار داده و این کار را چند بار تکرار کنید.

با انجام مراحل قبلی چنانچه ماشین برق دزدی داشته باشد؛ عددی بیشتر از 50 نمایش داده خواهد شد. برای پیدا کردن علت اصلی برق دزدی ماشین در مدار الکتریکی هم باید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • هر یک از فیوزهای موجود را به ترتیب جدا کرده و عدد مولتی متر را بررسی کنید.
 • چنانچه عدد مولتی متر از حد استاندارد 0.03 تا 3.03 کمتر باشد؛ مدار مورد نظر مشکل دارد.

اگر در زیر داشبورد هم جعبه فیوز وجود داشته باشد؛ باید برق دزدی آن را بررسی شود. برای انجام این کار بهتر است سوئیچ درب را با یک گیره نگه داشته و مولتی متر را بر روی شیشه جلو قرار دهید. به این ترتیب مشاهده عدد نمایش داده شده توسط مولتی متر آسان‌تر می‌شود.

3_ تست برق دزدی ماشین با مولتی متر (از نظر افت ولتاژ)

تست برق دزدی خودرو از نظر افت ولتاژ با استفاده از مولتی متر یک روش رایج برای ماشین‌های قدیمی است. خودروهای قدیمی دارای یک یا دو واحد کامپیوتری هستند. چنانچه این واحدها برق دزدی داشته باشند؛ با قطع برق باتری خودرو برق دزدی هم به پایان می‌رسد. برای انجام این تست به یک مولتی متر با پراب‌های ظریف نیاز دارید. در ماشین‌های قدیمی که واحدهای کامپیوتری کمتری دارند؛ خاموش شدن آن‌ها کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارد. در حالی که برای ماشین‌های جدید به مدت زمان بیشتری نیاز است. برای بررسی برق دزدی هر واحد کامپیوتری باید مراحل زیر را انجام دهید:

 • پراب‌های مولتی متر را در پشت فیوز قرار دهید.
 • فیوزهای زیر داشبورد و کاپوت باید به صورت کامل بررسی شوند.
 • چنانچه ماشین برق دزدی نداشته باشد؛ میزان افت ولتاژ باید روی صفر قرار بگیرد.

در صورتی که عددی غیر صفر بر روی صفحه نمایش داده شود؛ همان قطعه برق دزدی دارد. با پیدا کردن علت برق دزدی ماشین و تعویض همان قطعه؛ مشکل تخلیه باتری هم برطرف می‌شود.

آیا می توان برق دزدی خودرو را در منزل تست کرد؟

امکان‌پذیر بودن تست برق دزدی ماشین در خانه؛ یکی از مهم‌ترین موضوعاتی است که در مورد برق دزدی خودرو مطرح می‌شود. خوشبختانه برای تست برق دزدی خودرو در خانه هم راهکارهای مختلفی وجود دارند. در ادامه مطلب به بررسی روش‌های تست برق دزدی خودرو در خانه می‌پردازیم:

1_ تست برق دزدی خودرو در خانه با بست باتری

چنانچه ماشین پس از گذشت چند ساعت از خاموش شدن به سختی استارت می‌خورد؛ احتمال وجود برق دزدی وجود دارد. برای اطمینان از برق دزدی ماشین باید یکی از بست‌های باتری را هنگام شب جدا کرده و صبح مجددا وصل کنید. در صورتی که ماشین برق دزدی داشته باشد؛ با انجام این کار خودرو به آسانی استارت می‌خورد.

2_ تست برق دزدی خودرو در خانه با لامپ

از جمله ساده‌ترین روش‌های تست برق دزدی ماشین می‌توانیم به بررسی این موضوع با استفاده از لامپ اشاره کنیم. برای انجام این کار به یک لامپ 12 ولتی و سیم نیاز دارید. ابتدا باید یکی از بست‌های باتری را جدا کرده، یک سر سیم را به لامپ و سر دیگر را به بستی که جدا کردید وصل کنید. چنانچه ماشین برق دزدی داشته باشد؛ لامپ به صورت متناوب روشن می‌شود. برای پیدا کردن منشاء اصلی برق دزدی هم باید همه فیوزها را به ترتیب باز کرده و بررسی کنید.

راه های رفع ایراد برق دزدی خودرو

برای برطرف کردن برق دزدی ماشین ابتدا باید قطعه عامل تخلیه باتری را پیدا کنید. سپس با تعویض همان قطعه برق دزدی خودرو رفع خواهد شد. یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای پیدا کردن برق دزدی سیستم برق خودرو هم استفاده از لامپ و یک رشته سیم است. برای انجام این روش باید لامپ و سیم را به قطب‌های باتری وصل کرده و به ترتیب فیوزهای مربوط به هر مدار را جدا کنید. در صورتی که با قطع فیوز هر مدار لامپ خاموش شود؛ آن مدار نقشی در برق دزدی ماشین ندارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *