فنی مگ
0

راهنمای خرید استابلایزر مناسب ماینر

استابلایزر مناسب ماینر
بازدید 948

در سال‌های اخیر فعالیت در دنیای ارزهای دیجیتال و درآمدزایی از طریق خرید و فروش این ارزها بسیار مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی در ایران و سراسر جهان در این بازار مشغول به فعالیت و درآمدزایی هستند. با توجه به اینکه سرمایه‌گذاری در این بازار از رونق زیادی برخوردار است، پیش‌بینی می‌شود که با پیشرفت دنیای دیجیتال، شاهد رونق هر چه بیشتر این بازار در سال‌های آتی باشیم. یکی از راه‌های درآمدزایی در بازار رمزارزها استفاده از دستگاه‌های ماینر جهت استخراج بیت‌کوین و سایر رمزارزها است. این دستگاه‌ها که برای کار به نیروی الکتریسیته نیاز دارند و با توجه به قیمت گران دستگاه، باید در برابر عواملی مانند نوسانات برق به خوبی محافظت شوند. برای این منظور از دستگاه‌های به نام استابلایزر استفاده می‌شود. در این مقاله با استابلایزر مناسب ماینر و نحوه عملکرد و ویژگی‌های مختلف آن آشنا می‌شویم. 

استابلایزر ماینر چیست؟

ماینرهایی که برای استخراج ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند، از ولتاژ و جریان‌های متفاوتی برای عملکرد خود برخوردار هستند. هنگامی که یک دستگاه الکترونیکی مانند ماینر به برق متصل می‌شود، این وسیله از شبکه برق جریانی را دریافت می‌کند که ممکن است در برخی موارد برای شبکه یا دستگاه آسیب‌زا باشد. 

استابلایزر ماینر در واقع نوعی ترانس برق از نوع اتوماتیک است که می‌تواند ولتاژ و جریان ورودی به دستگاه را تنظیم کرده و اجازه ندهد که دستگاه در برابر نوسانات جریان برق شبکه آسیب ببیند. نوسانات در شبکه برق یکی از مشکلاتی است که در سال‌های گذشته اجتناب‌ناپذیر بوده است. نوسانات در شبکه برق می‌تواند به دستگاه‌های مختلف الکترونیکی از جمله دستگاه ماینر آسیب وارد کرده و عملکرد آن را با مشکل اساسی مواجه کند. استابلایزر وظیفه دارد که از دستگاه ماینر در برابر نوسانات شدید برق محافظت کند که این کار را با جبران و تقویت ولتاژ و جریان برق مورد نیاز ماینر انجام می‌دهد. 

استابلایزر چگونه از ماینر محافظت می‌کند؟

هنگامی که افراد برای تغذیه دستگاه ماینر خود از شبکه برق استفاده می‌کنند، جریان الکتریکی یا الکتریسیته مورد نیاز برای کار دستگاه از ژنراتور تا محل مصرف یعنی دستگاه ماینر انتقال پیدا می‌کند. در طول این مسیر امکان دارد که به دلیل طول زیاد شبکه یا هر دلیل دیگری با افت فشار در شبکه مواجه شده و جریان الکتریکی با کیفیتی که انتظار می‌رود به محل مصرف نرسد. 

در این شرایط به منظور تأمین ولتاژ و جریان مناسب برای کارکرد دستگاه ماینر باید ولتاژ ورودی برق اصلاح شود. به همین دلیل بر سر راه ورودی ماینر از دستگاه استابلایزر استفاده می‌شود تا بتواند ولتاژ ورودی به دستگاه را اصلاح کند. در واقع اصلی‌ترین وظیفه دستگاه استابلایزر اصلاح ولتاژ ورودی به دستگاه‌های مختلف و محافظت از آن‌ها در برابر نوسانات برق است. 

زمانی که جریان الکتریکی از شبکه به استابلایزر وارد می‌شود با استفاده از تجهیزات داخلی خود مانند میکروپروسسورها و ترانس‌ها، متناسب با شرایط لحظه‌ای شبکه، میزان جریان را اصلاح می‌کند تا به این طریق بتواند جریان مناسب و مورد نیاز برای عملکرد بهینه ماینر را تأمین کند. تنظیم ولتاژی که توسط استابلایزر انجام می‌شود برای تجهیزات و دستگاه‌های الکترونیکی حساس مانند ماینرها حیاتی محسوب می‌شود. 

چرا باید برای ماینر از استابلایزر استفاده کرد؟

دستگاه‌های ماینر به صورتی طراحی شده‌اند که به شبانه‌روزی و بدون وقفه به شبکه برق متصل بوده و در حال کار هستند. به همین دلیل هرگونه نوسان در ولتاژ ممکن است باعث وارد شدن آسیب و بروز اختلال در کارکرد این دستگاه شود. دستگاه‌های ماینر جزو دستگاه‌های الکترونیکی گران‌قیمت هستند و به همین دلیل استفاده از استابلایزر برای اصلاح جریان و ولتاژ ورودی به دستگاه از اهمیت بالایی برخوردار است. 

مزایای استفاده از استابلایزر مناسب ماینر چیست؟

از مهم‌ترین مزایای استفاده از استابلایزر برای دستگاه‌های ماینر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از وارد شدن آسیب جدی به دستگاه ماینر به منظور استخراج بی‌وقفه رمزارز
 • افزایش قابل توجه میزان بازدهی ماینر و استخراج آسان‌تر رمزارز
 • افزایش قابل توجه عمر مفید دستگاه ماینر و مزرعه استخراج
 • جلوگیری از ورود نویز به دستگاه ماینر
 • تثبیت ولتاژ مورد نیاز برای بهترین عملکرد دستگاه ماینر
 • امکان استفاده از حداکثر توان دستگاه ماینر

انواع استابلایزر ماینر کدام است؟

تنظیم ولتاژ و جریان خروجی در استابلایزرها توسط یک سری قطعات الکترونیکی مانند میکروکنترل و میکروپروسسور انجام می‌شود تا بتواند از دستگاه ماینر در برابر نوسانات برق به خوبی محافظت کند. این تثبیت ولتاژ توسط استابلایزر می‌تواند به صورت استاتیکی یا الکترونیکی صورت بگیرد. استابلایزرهای ماینر به طور که در سه دسته مختلف قرار می‌گیرند:

 • استابلایزر رله‌ای: این نوع استابلایزرها نسبت به سایر انواع آن از قیمت پایین‌تری برخوردار هستند. استابلایزرهای رله‌ای دقت خوبی دارند و معمولا برای محافظت از تجهیزات غیر حساس خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. 
 • استابلایزر سروو موتوری: از لحاظ دقت نسبت به استابلایزر رله‌ای در سطح بالاتری قرار دارند اما سر و صدای زیادی داشته و وزن سنگین‌تر و همچنین قیمت گران‌تری دارند. به همین دلیل استفاده از آن‌ها برای ماینرها مناسب نیست. 
 • استابلایزر استاتیک یا سوئیچینگ: نسبت به دو مدل دیگر استابلایزر قیمت بالاتری دارند اما از دقت بسیار خوبی برخوردار بوده و کوچکترین سر و صدایی تولید نمی‌کنند. 

کدام مدل استابلایزر برای ماینر مناسب‌تر است؟

همانطور که در معرفی انواع استابلایزر اشاره شد، استابلایزرهای سوئیچینگ یا استاتیک بهترین نوع استابلایزر هستند. این نوع از استابلایزر بالاتری میزان دقت در تنظیم جریان و ولتاژ را داشته و به دلیل استهلاک کم، معمولا نیاز به تعمیرات ندارند. در مورد دقت استابلایزر سوئیچینگ می‌توان گفت که می‌توانند ولتاژ خروجی را با انحراف کمتر از 1 ولت تنظیم کنند و به این ترتیب منبع جریان الکتریکی خوبی را در اختیار ماینرها قرار دهند. به همین دلیل بهترین استابلایزر برای ماینرها، استابلایزرهای استاتیک یا سوئیچینگ هستند. این محصولات را از برندهای پرنیک، فاران و فاراتل می‌توانید خریداری کنید. برای انتخاب محصول بهتر، می‌توانید مقاله زیر را بخوانید تا با محاسبات لازم هنگام خرید محصول بیشتر آشنا شوید.

نکات ضروری هنگام انتخاب و خرید استابلایزر

اگر قصد خرید استابلایزر برای دستگاه‌های ماینر خود دارید، نکاتی وجود دارد که با توجه به آن‌ها در زمان خرید می‌توانید بهترین انتخاب را داشته باشید:

 • راندمان و کارکرد دستگاه 98% باشد.
 • امکان تنظیم ولتاژ خروجی به صورت دلخواه وجود داشته باشد.
 • دستگاه قابلیت حمل و جابجایی در توان‌های بالا داشته باشد.
 • دستگاه قابلیت نمایش ولتاژ ورودی و خروجی و همچنین آمپر مصرفی را داشته باشد.
 • از سیستم حفاظتی در هنگام نوسان ولتاژ برخوردار باشد.

البته همیشه باید به این نکته توجه داشته باشید که توان و جریان استابلایزر سازگار با دستگاه شما باشد. خرید محصولی که از ماینر شما توان کمتری دارد یا مشخصات سازگاری با محصول شما ندارد، تنها پول دور ریختن است. اگر اطلاعات کافی درباره نوع محصول ندارید، حتماً از یک کارشناس با تجربه که آشنایی با سیستم‌های برقی دارد، کمک بگیرید.

استابلایزر ماینر، ایرانی بخریم یا خارجی؟

استابلایزرهایی که در بازار به فروش می‌رسند یا در داخل توسط شرکت‌های ایرانی تولید شده‌اند و یا خارجی بوده و از طریق واردات به بازار عرضه شده‌اند. استابلایزرهایی که در ایران و توسط شرکت‌های داخلی طراحی و تولید می‌شوند نسبت به نمونه‌های خارجی از قیمت ارزان‌تری برخوردار هستند. به همین دلیل افرادی که بودجه کمی برای خرید استابلایزر دارند می‌توانند نمونه‌های تولید داخل را برای خرید انتخاب کنند. از لحاظ کیفیت تفاوت چندان مهمی بین نمونه‌های داخلی و خارجی استابلایزر وجود ندارد و هر دو دستگاه از کیفیت و عملکرد قابل قبولی در تنظیم ولتاژ و جریان برای دستگاه ماینر برخوردار هستند. 

جمع‌بندی

این روزها که کسب درآمد از طریق بازار رمزارزها یا ارزهای دیجیتال رونق پیدا کرده است، بسیاری از افراد از دستگاه‌های ماینر برای استخراج رمزارزهای مختلف استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه نوسانات برق جزء لاینفک شبکه توزیع به حساب می‌آید، می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به دستگاه‌های الکترونیکی حساس مانند ماینرها شود. به همین دلیل ضرورت دارد که جریان و ولتاژ ورودی به دستگاه‌هایی مانند ماینر اصلاح شود تا به این ترتیب از وارد شدن آسیب جدی به آن‌ها نیز جلوگیری به عمل آید. استابلایزرها مؤثرترین دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند این شرایط را فراهم کرده و به خوبی از دستگاه‌های مختلف در برابر آسیب‌های ناشی از نوسان برق محافظت کنند. 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *