فنی مگ
0

روش صحیح نگهداری از ابزارها + ترفندهایی برای افزایش عمر ابزار

نحوه نگهداری از ابزار [ترفندهایی برای افزایش عمر ابزار]
بازدید 981

امروزه ابزارهای متنوعی برای انجام کارهای مختلف وجود دارد که افراد بر اساس نیاز خود از آن‌ها استفاده می‌کنند. هر کدام از این ابزارها به دلیل نوع طراحی و ویژگی‌هایی که دارند، باید به خوبی نگهداری شوند تا طول عمر و میزان کارایی آن‌ها افزایش پیدا کند. داشتن ابزار خوب و سالم یک سرمایه است و در شرایطی که به استفاده از آن‌ها نیاز است می‌تواند راهگشا باشد. نگهداری صحیح از ابزارها بسیار ساده است اما اهمال کاری در این موضوع باعث خسارت‌های مالی و زمانی بسیاری می‌شود. باید از ابزارآلات برقی با دستی که در اختیار ما قرار دارد به شیوه مناسب نگهداری و مراقبت کنیم.

در نظر بسیاری از افراد نگهداری و مراقبت از ابزارآلات مختلف، فرایندی پیچیده و زمان‌بر است در حالی که اینگونه نبوده و در صورت برخورداری از آگاهی کافی در مورد روش‌های نگهداری، این کار امری ساده خواهد بود. در این مقاله از فنی مگ به بررسی ترفندهای نگهداری از ابزار می‌پردازیم که کمک می‌کند ابزار سالم‌تر و با عمر بیشتری داشته باشید.

چرا نگهداری صحیح از ابزارآلات مهم است؟

ابزارآلات برقی و دستی بسیار متنوع هستند و بر اساس نوع طراحی و ویژگی‌هایی که دارند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. نگهداری و مراقبت از انواع ابزارآلات به این دلیل از اهمیت بالایی برخوردار است که در صورت عدم توجه به این امر، عمر ابزار به شدت کاهش یافته و پس از مدتی کارایی خود را از دست خواهد داد. در صورتی که ابزارها به دلیل عدم توجه به روش‌های مراقبت و نگهداری دچار خرابی شوند و کارایی لازم را نداشته باشند، باید برای خرید ابزار جدید هزینه کرد. به همین دلیل توجه به نگهداری و مراقبت از ابزارها و آگاهی نسبت به روش‌های اصولی این کار می‌تواند طول عمر و کارایی بالا را برای ابزارآلات به ارمغان آورد تا پس از مدت زمان کوتاهی نیاز به خرید ابزار جدید وجود نداشته باشد. 

نکات مهم در نگهداری ابزارهای دستی

نکات مهم در نگهداری ابزارهای دستی

امروزه در کسب و کارهای مختلف و همچنین در محیط‌های خانگی از ابزارآلات مختلفی برای استفاده می‌شود. به عنوان مثال در شغل نجاری ابزارهای مختلفی وجود دارد که اغلب به صورت دستی هستند. هر چند کار کردن با ابزارهای دستی در مقایسه با نمونه‌های برقی ساده‌تر است اما برای افزایش طول عمر و کارایی این ابزارآلات باید به نکات مهمی توجه کرد. از مهم‌ترین نکاتی که برای نگهداری از ابزارآلات دستی باید مورد توجه قرار بگیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- تمیز کردن پس از انجام کار

تمیز کردن ابزارآلات دستی پس از انجام کار یکی از مواردی است که تأثیر چشمگیری در طول عمر این ابزارها دارد. از ابزارآلات متنوعی در صنایع و کسب و کارهای مختلف استفاده می‌شود که هر یک از این وسایل و ابزارها باید پس از استفاده با روش صحیح و مناسب تمیز شوند. در صورتی که به تمیز کردن ابزارآلات دستی پس از انجام کار توجه نشود، فرسودگی زودهنگام آن‌ها را به دنبال خواهد داشت. به عنوان مثال در شغل نجاری پس از انجام کار با ابزارها مختلف مانند اره، سوهان و غیره، خرده‌های چوب در قسمت‌های اصلی این ابزارها انباشته می‌شوند که بلافاصله پس از پایان کار باید نسبت به تمیز کردن آن‌ها اقدام کرد. .

2- تیز نگه داشتن ابزارآلات کاربردی

یکی از موارد مهمی که در نگهداری و مراقبت از ابزارآلات دستی باید مورد توجه قرار بگیرد، تیز نگه داشتن ابزارآلات کاربردی است. در صورتی که این ابزارها همیشه تیز نگه داشته شوند، عملکرد و طول عمر آن‌ها به میزان قابل توجهی بهبود و افزایش پیدا خواهد کرد. به عنوان مثال ابزارهای مانند اره، رنده، مته دریل و غیره از ابزارآلات کاربردی هستند که همواره باید تیز باشند تا بتوانند بهترین عملکرد خود را در مواقع نیاز به نمایش بگذارند. 

3- خشک نگه داشتن ابزارآلات

یکی از نکات مهم و ضروری در نگهداری و مراقبت از ابزارآلات دستی، خشک نگه داشتن آن‌ها است. رطوبت یکی از عواملی است که می‌تواند به راحتی دچار فرسودگی انواع ابزارآلات دستی شده و عملکرد و طول عمر آن‌ها را به شدت کاهش دهد. با توجه به اینکه در ساخت اکثر ابزارآلات دستی از مواد فلزی استفاده می‌شود، رطوبت می‌تواند موجب زنگ‌زدگی و فرسودگی و خرابی آن‌ها شود. به همین دلیل ابزارآلات دستی باید همواره خشک و عاری از رطوبت نگه داشته شوند. 

4- روغن کاری قطعات متحرک

برخی از ابزارآلات دستی دارای قطعات متحرک هستند که این قطعات باید در بازه‌های زمانی معین به خوبی روغن‌کاری شوند. روغن کاری قسمت‌های متحرک ابزارها باعث می‌شود که از اصطکاک و فرسودگی این ابزارهای جلوگیری شود و در نتیجه کارایی و طول عمر به میزان قایل توجهی افزایش پیدا کند. به همین دلیل بهتر است پس از هر چند بار استفاده از این دستگاه‌ها، قسمت‌های متحرک آن‌ها به خوبی روغن‌کاری شود. 

تعمیر و نگهداری انواع ابزار برقی

تعمیر و نگهداری انواع ابزار برقی

ابزارآلات برقی انجام بسیاری از کارها را تسهیل می‌کنند. این ابزارآلات به دلیل نوع طراحی و ویژگی‌های پیشرفته‌تر، به مراقبت و نگهداری اصولی‌تری نیاز دارند. از جمله مهم‌ترین نکاتی که در خصوص نگهداری از ابزارآلات برقی باید مورد توجه قرار بگیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- نگهداری ابزارآلات برقی در محل خشک

یکی از موارد مهم در نگهداری و مراقبت از ابزارآلات برقی، نگهداری آن‌ها در محلی خشک و بدون رطوبت است. این ابزارها حساسیت بالایی دارند و در صورت ورود رطوبت به داخل آن‌ها ممکن است اتصالی و برق‌گرفتگی رخ دهد. به همین منظور یکی از مهم‌ترین مواردی که در نگهداری و مراقبت از ابزارآلات برقی باید مورد توجه قرار بگیرد، قرار دادن آن‌ها در مکانی خشک و بدون رطوبت است. 

2- روغن کاری دستگاه برقی

ابزارآلات برقی به نوعی طراحی شده‌اند که از قسمت‌های متحرک زیادی بهره می‌برند به همین دلیل یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص نگهداری از این دستگاه‌ها، روغن‌کاری منظم آن‌ها است. این کار باعث می‌شود که اصطکاک قطعات متحرک ابزار در زمان کار به مقدار قابل توجهی کم شده و در نتیجه عملکرد و طول عمر دستگاه بهبود و افزایش پیدا کند. به همین دلیل قطعات متحرک دستگاه‌‌ها برقی باید بر اساس دستورالعمل سازنده در بازه‌های زمانی معین روغن‌کاری شوند. 

3- تعمیر یا تعویض سیم برق دستگاه در صورت خرابی

سیم برق دستگاه یکی از مهم‌ترین قسمت‌های آن محسوب می‌شود که انرژی الکتریکی مورد نیاز برای کار کردن ابزار را از منبع برق به دستگاه انتقال می‌دهد. به همین دلیل هرگونه آسیب با خرابی سیم می‌تواند باعث اتصالی و بروز خرابی در دستگاه یا برق‌گرفتگی اپراتور شود. از این رو در صورت مشاهده آسیب و خرابی در سیم برق ابزار، در اولین فرصت نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید. 

4- چک کردن قطعات نگهدارنده دستگاه

با توجه به اینکه ابزارآلات برقی دارای تحرک و تکان‌های زیادی هستند به همین دلیل ممکن است که قطعات نگهدارنده این ابزارها بعد از مدتی استفاده، شل شوند. به همین دلیل باید هرازگاهی این قسمت‌ها مورد بازدید قرار گرفته و در صورت شل بودن در جای خود سفت و ثابت شوند. زیرا این موضوع می‌توان کارایی دستگاه را به شدت تحت تأثیر قرار دهد. 

اشتباهات رایج در نگهداری ابزار

اشتباهات رایج در نگهداری ابزار

تعمیر و نگهداری ابزار یک جنبه ضروری برای نگهداری ابزارآلات در شرایط کاری خوب و افزایش طول عمر آن‌ها است. با این حال، برخی اشتباهات رایج وجود دارد که افراد هنگام نگهداری از ابزارها مرتکب می‌شوند. در ادامه با برخی از این اشتباهات در نگهداری انواع ابزارآلات آشنا می‌شویم:

  • تمیز نکردن مرتب ابزار: یکی از رایج‌ترین اشتباهات تمیز نکردن ابزار پس از استفاده است. کثیفی، گرد و غبار می‌تواند در قسمت‌های مختلف انباشته شده و به مرور زمان باعث اختلال در عملکرد آن شود.
  • عدم نگهداری از ابزار در مکان مناسب: یکی دیگر از اشتباهات این است که ابزار را در مکانی خشک و مطمئن نگهداری نکنید. قرار گرفتن در معرض رطوبت می‌تواند باعث زنگ زدگی و دیگر آسیب‌ها در ابزارها شود.
  • استفاده از روان‌کننده نامناسب: استفاده از روان کننده (روغن) نامناسب می‌تواند به ابزار و اجزای آن آسیب برساند و منجر به فرسودگی، آسیب و خرابی زودرس آن شود.
  • استفاده از ابزار نامناسب برای کار: در صورتی که برای انجام یک کار از ابزار نامناسب استفاده شود این کار می‌تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به ابزار بکارگرفته شده شود.  
  • عدم پیروی از دستورالعمل‌های سازنده: عدم رعایت دستورالعمل‌های شرکت سازنده برای نگهداری و استفاده می‌تواند منجر به آسیب و اختلال در عملکرد ابزار شود.
  • بی توجهی به تعویض قطعات فرسوده: در صورتی که قطعات فرسوده و آسیب‌دیده در زمان مناسب تعویض نشود می‌تواند باعث وارد شدن آسیب جدی به ابزار برقی شود. 
  • عدم بازرسی منظم ابزار: بازرسی منظم ابزار می‌تواند به شناسایی مشکلات قبل از تبدیل شدن به مشکلات اساسی و جدی کمک کند.

برای جلوگیری از این اشتباهات رایج، پیروی از دستورالعمل‌های شرکت سازنده به منظور نگهداری و استفاده، تمیز و خشک نگه داشتن ابزار، نگهداری آن در مکان مناسب، استفاده از روان‌کننده و ابزار مناسب برای کار، بازرسی منظم آن و تعویض قطعات فرسوده در صورت نیاز باید مورد توجه قرار بگیرد. 

جمع‌بندی

ابزارآلاتی که برای انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند در مدل‌های متنوعی وجود دارند. این ابزارآلات با توجه به نوع طراحی و ویژگی‌ها برای انجام امور مختلفی استفاده می‌شوند. اما نکته مهمی که در خصوص ابزارآلات باید مورد توجه قرار بگیرد و در بهبود کارایی و افزایش طول عمر آن‌ها مؤثر است، نگهداری و مراقبت صحیح از این ابزارها است. در واقع ابزارها در صورتی که سالم و بدون مشکل باشند می‌توانند به راحتی امور و کارهای مختلف را انجام دهند. به همین دلیل برخورداری از آگاهی کافی در زمینه روش‌های مراقبت و نگهداری از ابزارآلات مختلف می‌تواند در افزایش طول عمر و بهبود کارایی آن‌ها تأثیر بسزایی داشته باشد. 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *